Informace k operaci

Co je to artroskopie

 • i jazykově zběhlejší asi mají trochu představu, o co by se mohlo jednat. Přeložili si totiž, že první část slova - artro má asi něco společného s kloubem a druhá část slova - skopie, asi bude znamenat něco ve významu dívat se, prohlížet.

Ano, artroskopie je výkon, při němž se lze dívat do nitra kloubu, na stav jeho sliznic, jeho chrupavku, vazy, v případě kolenního kloubu na menisky a ostatní struktury. Takové zobrazení žádná jiná vyšetřovací metoda (rentgen, CT, případně magnetická rezonance) neumožňuje. Jde o moderní diagnosticko-operační metodu, umožňující jak přesnou diagnostiku, tak provedení řady výkonů spojených s ošetřením a rekonstrukčními výkony při poruchách kloubu.

Čím do kloubu?

K artroskopii slouží endoskopický přístroj zvaný artroskop. Tvoří jej tenká, asi 20 cm dlouhá dutá kovová trubice s optickým systémem a zdrojem světla. Současně s artroskopem se do kloubu zavádí pracovní nástroje v podobě sond, úchopových kleští, nůžek a dalších. Součástí artroskopu je optický systém nebo kamera. Vnitřní prostor kloubu osvětluje speciální endoskopické světlo, přiváděné světlovodem. Obraz zachytí zobrazovací systém a zobrazí a výsledek ukáže na barevném monitoru.

Výhody artroskopie

Obrovskou výhodou artroskopie je, že se tyto zákroky realizují z minimálních přístupů do těla, skutečně jen z centimetrových řezů do kůže a podkoží. Jde tedy o miniinvazivní operaci, znamenající pro pacienta mnohem šetrnější zásah do tkáně v porovnání s klasickou otevřenou operativou. S šetrností zákroku pak souvisí menší bolestivost, mnohem kratší hojení, žádná nebo minimální doba hospitalizace a tím samozřejmě kratší doba rehabilitace a pracovní neschopnosti, menší procento komplikací a výrazně rychlejší návrat do běžného života, případně i ke sportu.

(text převzat z webu Artroskopické centrum Beroun)

Příprava k operaci:

Pokud dlouhodobě užíváte léky,upřesněte si s praktickým lékařem při předoperačním vyšetření,jak je máte užít v den operace.Zapít pouze douškem vody.

DEN PŘED OPERACÍ:

 • večeře 17.30 - 18.00

 • do půlnoci pijte pouze vodu,minerálku,čaj
 • od půlnoci NIC nepít,nejíst,nekouřit,nežvýkat žvýkačky
 • oholit operační místo v okolí 20 cm (například nad i pod kolenem,i kolem dokola)
 • odlakovat nehty a celková koupel
 • veškeré cennosti,řetízky,prsteny nechat doma

V DEN OPERACE:

 • dostavte se v určený čas na pracoviště,kde budete operováni
 • s sebou si přineste : neperlivou vodu,ručník,pantofle
 • pokud si nezajistíte vlastní odvoz,požádejte sestru IHNED po příchodu na oddělení o zajištění sanity

 • domů odcházíte tentýž den,popřípadě 2-3 den po operaci (dle typu operaci,ujasní lékař)

V den operace nesmíte po propuštění z nemocnice vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost,motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (obsluha strojů,řízení vozidel),cestovat MHD,užívat léky bez předchozího souhlasu ošetřujícího lékaře,požívat alkohol a podepisovat závažná rozhodnutí.

V případě jakýchkoliv komplikací (otok a zarudnutí,teploty),které by se projevily v domácím ošetření v době před kontrolou,kontaktujte nás na tel.čísle 727 800 940 - lze zaslat i sms (zdravotní sestra Jindřiška Ostapiv) v době od 8-15 hodin každý všední den.

       Kde  naši lékaři působí:

Nemocnice  Ostrov          https://ortopedieostrov.cz/homepage/         

Nemocnice Most       https://www.kzcr.eu/enter.aspx